Ratusz - najważniejszy budynek w Ashes of Creation

ScreenShot00170-1040x560.png


Nie ma budynku potężniejszego i bardziej majestatycznego niż Ratusz (City Hall). Jest on ośrodkiem władzy i walki o wpływy. To miejsce gdzie podejmowane są wszystkie najważniejsze decyzje, mające bezpośredni wpływ na rozwój miasta i jego mieszkańców. Ashes of Creation będzie oferowało bardzo złożoną strukturę rządową (zależną od rodzaju Węzła) i co za tym idzie, polityka będzie niezwykle istotnym elementem rozgrywki. Zatem jeżeli jesteś człowiekiem potrafiącym zjednywać sobie tłumy, porywające przemowy to dla Ciebie pestka i nie boisz się podejmowania trudnych decyzji, to z całą pewnością Ratusz to miejsce w którym będziesz się świetnie bawić.


ScreenShot00186-1040x560.png


LUDZIE POTRZEBUJĄ PRZYWÓDCÓW

System rządów w Ashes of Creation oddaje graczom w ręce narzędzia pozwalające na bezpośredni wpływ i kontrolę nad otaczającym ich światem. Początki każdego Węzła z całą pewnością będą niezwykle istotne. Do obowiązków Przywódców będzie należało między innymi określenie kierunku rozwoju miasta, obowiązujących w nim praw i zasad. Jednym z najważniejszych narzędzi, które gracze (Przywódcy) będą mieli do dyspozycji w Ratuszu, to możliwość decydowania o tym, jakie budynki mają zostać wybudowane lub ulepszone, a w ostateczności nawet zniszczone. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać proste i oczywiste, ale należy pamiętać, że Węzły to nie tylko rządzący nimi politycy, ale także mieszkańcy, którzy dali im władzę. Zatem każda podjęta decyzja przez Przywódców decyzja będzie przez nich oceniana. Przykładowo, jeżeli nasze miasto pełne będzie obywateli trudzących się rzemiosłem i handlem, warto będzie pomyśleć o rozbudowanie rynku, aby zapewnić im więcej stanowisk handlowych. Z drugiej jednak strony miasto część mieszkańców może oczekiwać również wybudowania Domu Aukcyjnego. W tej sytuacji przychodzi czas na podjęcie decyzji, przemyślenie, która z opcji będzie bardziej korzystna dla miasta, ale może również wywołać niezadowolenie części jego mieszkańców, co w przyszłości może doprowadzić do konfliktów. Krótko mówiąc nawet na pozór proste decyzje mogą okazać się trudne, a ich konsekwencje nieprzewidywalne.


Jednak Węzeł to nie jedyne potencjalne źródło konfliktów. Należy pamiętać, że miasto, w którym będziemy mieszkać lub którym będziemy przewodzić nie jest jedyne w okolicy, a jego rozwój może negatywnie wpłynąć na relacje z sąsiadami. W przypadku eskalacji konfliktu z jednym lub wieloma sąsiadującymi z naszym Węzłami na pomoc przychodzi nam po raz kolejny Ratusz, oferując szereg ciekawych rozwiązań. To właśnie w nim kasta rządząca może zadecydować o polityce i działaniach wobec sąsiednich Węzłów, a nawet o ich zniszczeniu. Sposobów na to AoC ma oferować naprawdę wiele. Przykładowo w Ratuszu będziemy mogli wyjąć mieszkańców innych Węzłów spod prawa i oznaczyć jako wrogów naszej społeczności. Wyznaczenie nagrody za schwytanie takich osobników i doprowadzenia ich przed oblicze sprawiedliwości będzie również jak najbardziej możliwe, a wręcz wskazane. Za pośrednictwem Ratusza będziemy mogli również poinformować obywateli naszego miasta, o potencjalnych zagrożeniach czy nadchodzących atakach.

Może się jednak zdarzyć, że z na pozór drobna sprzeczka pomiędzy Węzłami, przerodzi się w otwarty konflikt. W tej sytuacji, kiedy dyplomacja, wszelkie zagrywki polityczne i ekonomiczne oraz inne formy nacisku zawiodą, nie pozostanie nam nic innego jak mobilizacja obywateli naszego Węzła i wypowiedzenie wrogo nastawionemu sąsiadowi wojny. Pamiętajmy jednak, że w pewnych sytuacjach podobny obrót sprawy może doprowadzić do niezadowolenia mieszkańców naszego Węzła i utraty władzy.


Dzięki takiemu podejściu developerzy mogą wykreować naprawdę ciekawe spotkania i mechaniki w grze, które będą wymagały konkretnej klasy postaci i na swój sposób będą dzięki temu bardzo ciekawe. Każda z klas postaci ma ciekawe umiejętności, które mogą okazać się niezbędne podczas eksploracji świata gry. Oczywiście nieobecność pewnej klasy być może nie nie umożliwi nam przejście konkretnego dungeona, ale jej brak może nam to znacząco utrudnić lub wydłuż czas, w jakim uda nam się go ukończyć. Generalnie twórcy dążą do maksymalnego zróżnicowania drużyn i nagradzania ich za różnorodność oraz wyeliminowania monotonni związanej z utartymi najlepszymi schematami kompozycji drużyny. Takie sytuacje mają miejsce w wielu grach MMO i trudno się z taką ideą nie zgodzić. Na pewno wielu z was zetknęło się z sytuacją, kiedy wzięto kogoś innego do party bo miał klasę postaci, która po prostu sama z siebie jest lepsza od naszej i basta.


AshesOfCreation_ProductionArt_022-1040x585.jpg


WIĘZY WSPÓŁPRACY


Relacje między poszczególnymi Węzłami to nie tylko palenie mostów, ale także tworzenie więzi. Dla osób preferujących współpracę i pokojowe współistnienie przygotowano w Ratuszu szereg narzędzi, które mają nam w tym pomóc. Przykładowo, dobrym rozwiązaniem i gestem dobrej woli będzie zaproponowanie naszym sąsiadom umowy handlowej, co będzie wiązało się z wieloma korzyściami. Po podpisaniu porozumienia każdy z Węzłów będzie miał możliwość utworzenia karawan handlowej, której zadaniem będzie dostarczenie określonych towarów do naszego partnera handlowego. Wpłynie to pozytywnie na sytuację ekonomiczną obu Węzłów. Ponadto wszystkie zaangażowane Węzły otrzymają doświadczenie, co przyśpieszy ich rozwój, a także ułatwi budowę budynków. Jeżeli współpraca będzie się układać i wszystkie zaangażowane strony będą zadowolone, może w przyszłości zaowocować to utworzeniem pomiędzy nimi Przymierza. Podsumowując wszystkie najważniejsze decyzje związane z Węzłem podejmowane będą w Ratuszu, to tutaj klasa rządząca będzie dyskutować o losach miasta i jego przyszłości, a także ewentualnych zagrożeniach i nadchodzących konfliktach.


Jednak Węzły to nie tylko polityka, handel wojny i konflikty. To również miejsca zamieszkiwane przez obywateli, o których klasa rządząca też musi zadbać, nie mówiąc już o zadbaniu o napływ nowych osadników. W tym przypadku Ratusz po raz kolejny będzie oferował nam sporo ciekawych opcji, począwszy od wspomnianym już nagradzaniu obywateli, po organizację uroczystości dających obywatelom premie do zdobywanego doświadczenia. Nie obędzie się również bez wspierania lokalnych rzemieślników, czy oferowania mieszkańcom wyjątkowych usług. Lista potencjalnych opcji, które pozwolą nam zadbać o naszych obywateli ma być naprawdę spora i różnorodna. Przykładowo, Przywódcy miasta będą mogli za pośrednictwem Ratusza tworzyć zadania (questy) dostępne dla mieszkańców miasta. Nagrody będą zależne od typu Węzła, poziomu jego rozwoju i wprowadzonych w nim ulepszeń.


WŁADZA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ


Węzeł będzie rozwijał się i prosperował prawidłowo tylko w tedy, kiedy będzie zarządzany z głową. Istnieje wiele zmiennych, które wpływają na jego rozwój, a z którymi będą musieli zmierzyć się jego Przywódcy. Rozsądne zarządzanie przestrzenne, walka z dynamicznie odnawiającymi się surowcami naturalnymi, czy konflikty pomiędzy lokalnymi gildiami to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Oprócz tego trzeba pamiętać o rywalizacji z sąsiadującymi Węzłami, których rozrost może ograniczyć, a wręcz zablokować rozwój naszego miasta.


Podsumowując, zabawa w polityka w Ashes of Creation może być bardzo satysfakcjonująca, ale i niezwykle niebezpieczna. Władza niesie ze sobą wiele korzyści, ale obarczona jest również wielką odpowiedzialnością, a podejmowane przez nas decyzje będą miały wpływ nie tylko na nas, ale również mieszkańców naszego miasta. Naszych znajomych, sojuszników czy członków gildii. Krótko mówiąc zapowiada się świetnie ?


AshesOfCreation_ProductionArt_040-1040x585.jpg


Tekst na podstawie: https://www.ashesofcreation.com/city-hall/